madencilik hakkında merak edilenler (1 İzleyici)

Katıldı
Kredi
0
internette gezen herkes görüp duymuştur madencilik mining ethereum bitcoin gibi kelimeler
bügün sizlere madencilik hakkında bilgi vereceğim öncelikle madenciliğe başlamak için
çalışanınız olması lazım bu çalışan işcıler sızın için maden kazar bunlar ekran kartı GPU işlemcı CPU ve bu iş
için özel üretimi olan ASIC minerler bu işcileri siz internette veri havuzuna sokuyorsunuz o işcilerde size o havuzdan
kripto para cıkartıyor tabi ne çıkartazağınız sıze kalmış biz en çok kazılan ethereum dan konuşacağız
diyelimki elimizde amd radeon rx480 ekran kartı var bu ekran kartlarının hashrate yanı kazman hızlı olur bunları
internetten ve ya benchmark yaparak bula bilirsiniz mesala madenciliğe başlayacak birisi 5 tane rx480 ekran kartı alsa
ekran kartı başına hashrat 25MH/s dır yanı 25*5=125MH/s buda aylık şu ankı zorluk derecesıne göre 160 dolar yapar
ama tabi su ile çalişmıyor bu cıhaz 60 dolar da elektirik yaksa içinizden diyenler çıkar aylık 210 tl elektrik faturası
ben kendim o kadar yakmıyorum ama bu iş elektrik olmadan olmaz ama güzel yanı en azından 100 dolar kazanmış oluyorsunuz
ha en önemlisi ekran kartı kaç para ekrankartı şu an sırf madenciler coğaldı diye 700-900 TL cıvarında tanesi :)
hani düz hesap en pahalı hali ile 900*5=4000TL ekran kartı 500TL psu 500Tl diğer masraflar pcı x1 to x16 çeviricısı felan
düz hesap sıstem 5000 TL kuruldu aylık getirisi 350tl 5000/350=14 AY sonra para amorti yani benim fikrim ekran kartı ile
madencilik artık öldü ama yapan var ama bence değmez eğer madencilik yapacaksan ASIC miner ile yapacaksın en mantıklısı
o okuduğunuz için teşekkürler daha konuşucak çok şey var ama elim yoruldu :)

Bu konuyı kimler okuyor