Pagerank ve Sihirli değnek (1 İzleyici)

Bazı arkadaşlarımız pagerankı sihirli bir değnek sanıyor. Şöyle düşünen büyük bir kesim var " Sitemin Pagerankı pr5 olursa sıralamada ilk sırada ben çıkarım" Gibi bir beklenti içindeler sürekli.
Pagerank ile yatıp pagerank ile kalkıyorlar. Oysa pagerank tek başına bişey ifade etmeyen Toolbara yansıyan yeşil renkli eğlence çubugunun adıdır.
Ve bir kaç büyük blog sitesindede yazıldıgına göre yakın bir zamanda artık toolbardan pagerank ifadesini tamaman kaldıracak Google. Çünkü tabir-i caiz ise sokaktaki adam için bişey ifade etmiyor toolbardaki yeşil çubuklu pagerank olayı.
Webmasterlarda o yeşil çubuktaki rakam için milyonlarca dolarlık bir link satış borsası dogmasına yol açıp pagerank algoritmasını bozdu.

Pagerank iyikide tek başına bişey ifade etmeyen bir olgu...
Arama motoru Google'da sonuç sıralamasında etkili oldugu söylenen 450 kadar kriter vardır. İşte pagerank bu kriterlerden biridir sadece.
Peki nedir bu kriterler?
Bu sıralama kriterlerinden bazılarını, insanlar çeşitli denemeler, testler, deneme-yanılma yöntemleri yada tesadüfler sonucu keşfetmişler. Hala sıralamada etkili olduğu düşünülen, onlarca kriteri insanların keşfetmesini istemiyor google mühendisleri...

Olayın dahada açığı ve özeti, insanların tam olarak google amcanın sıralama mantığını çözmesini istemiyorlar. Olayı örneklemek gerekirse "Tıpkı Coca cola özütünün formülü gibi". Binlerce cola türevi içecek var ama coca colanın tadı hiç birinde yok. Colanın gizli formülü bulunursa bu Coca Cola Co. şirketinin sonu olur. Formül bulunsa, en basitinden biz niye milyon dolar verip amerikadan cola özütü alalım ki kendimiz yaparız. işte şirketlerin gelecegi için sırlı formülleri keşfedilmemelidir felsefesinin mantığı budur."

Bu sebeble Google çok sık olarak sonuç sıralama algoritmasını değiştiriyor. Bugün dogru olan şey yarın yanlış çıkartıyor.A sitenizde uyguladığınız taktik, B sitenizde işe yaramıyorun sebebi işte bundan kaynaklanmaktadır.
insanların daha dogrusu webmasterların, dev rakipleri microsoftun ve yahoo'nun google sıralama sonuç algoritmasını keşfetmesini engellemek.
Eger insanlar google u tam olarak keşfedebilirlerse örnegin ***** siteler, spam siteler,terör siteleri, ilk sıralarda çıkmaya başlar ve google kalitesini düşürüp yok olmaya mahkum olur. Düşünsenize, google amcanın tüm sırları iyice keşfedilse ve mesela ermeniler "turkish yada alanya, antalya" diye yapılan bir arama sonucunda ermeni soykırımı diye yaptıkları sayfaları çıkartabilirlerdi.Bir anda milyonları Türkiye düşmanı haline getirebilirlerdi.
Yada bölücü örgüt üyeleri "kahraman kelimesine dair bir aranmada" apo şerefsizini ilk sırada çıkartabilirlerdi.
Ayrıca Google amcanın en büyük iki rakibi, microsoft ve yahoo nun google u çözüp karşılarına rakip olarak çıkmasını istemiyor google patronları ve mühendisleri.
Pagerank sıralama kriterlerinden sadece biri. 100 puanlık bir sınav kağıdındaki 20 puanlık bir soru gibi düşünülebilir. Sınavda başarılı olabilmeniz için çözmeniz gereken sorulardan biri gibide düşünebiliriz...
Eger pr6 ve üzerinde degilseniz pekte önemli olan bir kriter degildir pagerank sizin siteniz için.
Hemen hemen pr3=pr4=pr5 aynı degere sahiptir. Eskiden belki aynı degildi ama artık bu 3 degerde hemen hemen aynı google amcanın gözünde.
insanlar sahte pagerank anlaşmaları yaparak bu pagerank degerlerine çok rahat ulaşabildiginden dolayı sıralamada bu degerleri işin içine katmak pek mantıklı degil diye düşünüyorlar.
Google da onbinlerce dolar maaş alan dünyanın en iyi mühendisleri ve zeki adamları çalışmakta, tek işleri Google arama sonuçlarını daha isabetli hale getirmek, insan faktörünü en aza indirip dogal sonuçları üste çıkartmak.
Link verdiğiniz site, size link veriyorsa pagerank için bir katkı beklemeyin bu link degişiminden.
Pagerankın ilk çıkış mantığı şu:
" insanların link verdiği site kötü site olamaz. İnsanlar faydalı olmayan bir siteye link vermezler. İnsanların link verdiği bu iyi siteyi belli kriterler çerçevesinde üst sıraya taşıyalım."
Bir makaleden alıntı:

Kod:
[I]1998 yılından itibaren google popüler olmaya başladıkça, bir çok  webmasterın hedefi haline gelmeye başladı. Amerikalıların daha dogrusu  biz Texsaslıların meşhur bir sözü vardır " Boynuna kement  geçirilemeyecek ve binilemeyecek At yoktur." Google'unda boyuna kement  geçirilip uysallaşıtırmalıydı bir an önce ve sömürülmeliydi. Ama  google'un kurucuları oldukça zeki adamlar çıktı. insanlar sırlarını  çözdükçe google sıralama algoritması degiştirdi hep. Hala Texsas'ın  bozkırlarında dolaşan ve binilemeyen bir attır Google[/I]
Yukarıdaki alıntıda bahsedildiği gibi, insanlar link degişimleri yaparak pagerank kazanıyor ama bu pagerankın ruhuna aykırıydı. Pagerank dogal yollardan artmalıydı.
Eger bir siteye link verirseniz, link verdiğiniz sitede sizin siteye link veriyorsa burada dogal olmayan bir link degişim anlaşması olduğunu 6 yaşındaki çocuk bile anlar. Pagerankın çıkış mantığına ters bir durum oldugundan bu tür anlaşmalar her iki siteyede fayda yerine zarar getirmektedir.Bunu aklımızdan çıkartmamamız gerek.
Gerçek pagerank olayının mantığı şudur ve özellikle yabancı sitelerde görülen bir durumdur,
diyelim ki veritabanları üzerine bir makale yazdınız ve makalenizde tanıttığınız mysql veritabanı içinde mysql.com adresine link verdiniz. Bu durumda,
hem makalenizi okuyan bir ziyaretçiyi dogru yere yönlendirmiş olduğunuz için , hemde bu makaleyi indexlemeye gelen arama motoru örümceğini konuyla ilgili dogru yere yönlendirdiğiniz için, mysql.com pagerank kazanıyor.
Burada mysql.com bana link verin demedi ama insanlığa faydalı bir iş yapmış oldugundan dolayı bizden karşılıksız link aldığından dolayı pr degeri yükseliyor.
Toolbar pagerank ise normal internet kullanıcılarına ziyaret ettikleri siteler hakkında onlara çok yüzeysel bilgi verme niteliğinde ve google amcanın onların ziyaret ettiği siteler hakkında bilgi toplamaya yönelik bir aracı. Dünyadaki tüm sitelerin matematiksel olarak pagerank degeri toplamı 1 sayısına eşittir.
Şu an 20milyar sayfa oldugu tahmin edilmekte. Bu da demek oluyorki matematiksel olarak pagerankın gerçek degeri 1/20milyar yani bol sıfırlı bir rakam.
işte insanların algılaması kolaylaşsın diye 0,00545457878781878781787 gibi bir rakamı sembolize olarak pr4 ile göstermiş google ve bunu toolbara basıyor. Gerçek matematiksel degeri asla yansıtmaz.
Şöyle bir matematiksel yaklaşımıda düşünebiliriz:
0,00545457878781978781787<pr4 <0,00545457878781979781787 bu iki rakam arasındaki degerlere biz pr4 olarak kabul edelim ve toolbara yansıtalım.
her pr4 'ün gerçek matematiksel degeri farklıdır.
Boşuna toolbar güncellemesini beklemenize gerek yok.Şu an ki sıralamanız neyse 1 saat sonra pagerank güncellense yine aynı sıralama degerindesinizdir. Pagerankın gerçek degeri kesirli bir ifade oldugunu yukarıda bahsetmiştim. Pay ve Paydaya sürekli yeni siteler girip çıktıgından dolayı, her sitede matematiksel pagerank kesir degerinin bir parçası oldugundan anlık olarak pagerankımız sürekli degişiyor. Ama bu toolbara 3 ayda bir yansıyor.
Madem pr3=pr4=pr5 ise bizim Pagerank 6 olmak için ne yapmamız gerekirir sorusunun cevabı ise özetle şu:
Google kurucusu Sergey Brin 'in pagerank hakkındaki şu sözü bize olayı özetliyor
"İnsanlığa faydalı her sitenin pagerankı yüksek olmalıdır."
Bizim yapmamız gereken şey insanlığa faydalı bir site yapmak. Yani Türkçe içerikli siteler ile bunu yapmak çok zor.
Cem yılmaz doritos reklamı, temel fıkraları, flash oyunlar, Tckimlik, vergi no,sohbet, liseli kızlar,çiceklerin dili... gibi konuların insanlığa pek bir faydası olmayacağından dolayı maksimum pr5 almakta Türk siteleri.
Pr5 bir siteninde pageranktan pek bir fayda beklememesi gerek.

İnsanlığa faydalı bir site yaparsanız (hotscripts.com, phpbb.com gibi firefox) gibi pr7 bile olmak çok zor degil.
Bakınız yüzlerce Türkçe flash oyun sitesi var. Ama kaç tane actionscript ile flash oyun yazıp insanlara kodlarını sunan Türk sitesi var. Cevap sıfır....
Bu basit örnek neden bizim pageranklar hep düşünk sorunun cevabını size verir.
Actionscript kodlarını yaplaşırsanız sitenizde, meksikadanda link alırsınız, japonyadanda link alırsınız , insanlar sizi takdir eder ve link verir...

Unutmamak gerek ki Pagerank ile ilgilenen sadece webmasterlardır.
Sokaktaki adam ile ropörtaj yapılsa ve sorulsa "Pagerank Nedir ?" desen adam "Bana küfür mü ediyor laa bu diye aklından geçirir...."

Normal internet kullanıcıları, yani bizim sitelerimize gelen kişiler için pagerank bişey ifade etmiyor. Sitenin pagerankı pr6 diye ben o siteye takılıyorum diyen bir Allahın Kulunu görmedim ben


Herkez aradığı bilgiye ulaştığı siteye girer. Örnegin Gmail.com isterse pr0 olsun. Bizler oraya pr için degil içeriginden faydalanıyoruz diye giriyoruz.

Pagerank kazanmaya genellikle yeni açılan siteler muhtaçtır. ( Google mühendisleride bunu çok iyi bildiğinden, yeni açılan sitelerin pr almasını zorlaşıyor her geçen gün.)

Pagerank olayına çok fazla kafanızı takmayın arkadaşlar. Insanlarda kolay kolay google toolbar kurmuyor. En azından Türkler pek kurmuyor. Türkiyede internet kullanma oranı %10 şu an.
10 kişiden 1 kişi internet kullanıyor o bir kişininde Allah bilir kaçı google toolbar kurar ki.
insanlar, hepsiburada.com, download.com, itiraf.com, siberalem.com, hotmail.com, hotscripts.com, internethaber.com gibi adreslere pr degerleri yüksek diye girmez, içerikleri sağlam diye giriyorlar...

Eger sitenin içeriği iyiyse bir gelen bir daha geliyorsa, insanlar siteni sık kullanılanlarına ekliyorsa zaten senin sitenin pageranka falan ihtiyacı yoktur. Sitenin içerigi gerçekten kaliteliyse zaten sana başka insanlar link verirler ve pagerankında yükseliyor. Pek akıcı bir yazı olmadı konudan konuya atladım kusura bakmayın
 

Benzer konular

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Top