WordPress Eklentisiz SMTP Ayarları (1 İzleyici)

• Thread starter xppro
  • Başlangıç zamanı
  • Cevaplar : 2
  • Görüntülenme : 1K

xppro

Üye
Katıldı
Kredi
0
Bu konu ile ilgili Türkçe kaynak çok az; belki de yok. Bu yüzden böyle bir paylaşım yapma gereği duydum.

Aşağıdaki yöntem sayesinde Contact Form 7 eklentisinin düzgün çalışabilmesi için gereken SMTP ayarlarını eklenti yüklemeden, wp-config.php ve functions.phpdosyalarını kullanarak yapabilirsiniz.

Contact Form 7 eklentisini kullanmak isteyip, SMTP ayarları için fazladan eklenti yüklemek istemeyen kişiler de bu yöntemi kullanabilir.

1. wp-config.php dosyasını açın ve aşağıdaki cümleyi bulun:

Not: wp-config.php dosyası sitenizin ana dizininde bulunur.
PHP:
/* That's all, stop editing! Happy blogging. */
2. Aşağıdaki kodu yukarıdaki cümlenin bir üst satırına ekleyin ve kendi bilgilerinize göre düzenleyin.

Not: Kodda yer alan bilgiler kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için ancak bu şekilde bir taslak verebiliyorum. Ben bu şekilde kullanıyorum ve sorunsuz çalışıyor. Eğer @siteadi.com şeklinde bir e-posta adresi kullanıyorsanız hosting sağlayıcınızdan koddaki alanları doldurabilmek için destek talep edebilirsiniz. Farklı bir e-posta adresi (gmail, outlook, yandex, yahoo vb.) kullanıyorsanız internet üzerinden SMTP bilgileri ile ilgili araştırma yapabilirsiniz.
PHP:
/** SMTP Ayarları */define('SMTP_USER', 'epostaadresi');
define('SMTP_PASS', 'epostaadresininsifresi');
define('SMTP_HOST', 'mail.siteadresi.com');
define('SMTP_FROM', 'epostaadresi');
define('SMTP_NAME', 'siteismi');
define('SMTP_PORT', '587');
define('SMTP_SECURE', 'tls');
define('SMTP_AUTH', true);
define('SMTP_DEBUG', 0);
3. functions.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodu en alt kısma ekleyin.

Not 1: functions.php dosyası temanızın ana dizininde bulunur.

Not 2: Bu kodda herhangi bir değişiklik yapmayın.

PHP:
/** SMTP Ayarları */
add_action( 'phpmailer_init', 'send_smtp_email' );
function send_smtp_email( $phpmailer ) {
    $phpmailer->isSMTP();
    $phpmailer->Host = SMTP_HOST;
    $phpmailer->SMTPAuth = SMTP_AUTH;
    $phpmailer->Port = SMTP_PORT;
    $phpmailer->Username = SMTP_USER;
    $phpmailer->Password = SMTP_PASS;
    $phpmailer->SMTPSecure = SMTP_SECURE;
    $phpmailer->From = SMTP_FROM;
    $phpmailer->FromName = SMTP_NAME;
}

Yeterince açıklayıcı olduğunu umuyorum.

Turkuaz

Üye
Katıldı
Kredi
7
Smtp nedir?Ne işe yarar?

BaRRaCuDa

Root Admin
Admin
Katıldı
Kredi
763
Hosting firmaları server üzerinden mail gönderimini kapatır.Çünkü yüzlerce müşteriden birileri mutlaka sürekli mail yollar.Bu da spam diye algılanır ve gönderilen ip kara listeye alınır.Bunun önüne geçmek için bu hizmeti veren firmalar vardır.Simple Mail Transfer Protocol (Basit Posta Aktarım Protokolü) anlamına gelir. İşte SMTP serverlar sen mail gönderdikten sonra o maili istediğiniz kullanıcıya atma imkanı verir.SMTP serverlar ücretsiz günlük 10 mail gönderme izni verirler.Ücretli olanları da var tabii onlarda günde binlerce mail gönderebilirsiniz.

Bu konuyı kimler okuyor