YouTube SEO Nasıl Yapılır?

36
Tepki puanı
0
YouTube Kanal Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

YouTube videolarınız için yapılması gereken SEO çalışmalarını anlatmadan önce YouTube kanalınızın ve videolarınızın optimizasyonu için yapılması gereken çalışmalardan bahsetmek gerekir. Sonuç itibariyle bir bütünlük elde edip, en iyi sonuca ulaşabilmeniz için yapacağınız çalışmalarda aşama aşama ilerlemeniz en sağlıklı tercih olacaktır.

YouTube Kanalının ve Videoların Optimize Edilmesi

Videolarınızı YouTube’a yüklerken gerekli olan düzenlemeleri ve ayarlamaları yapmanız izleyicilerin sizden ve videonuzdan memnun kalma olasılığını arttıracaktır. Sonuçta eksiksiz ve kusursuz hizmet veremeye çalışmak en önemli durumlardan biridir. Olabildiğine açık, anlaşılır ve şeffaf bir hale bürünmek size artı değer katacaktır. Videolarınızın izleyiciler tarafından beğenildiğini ve popülerliğinin arttığını düşünün. Bundan sonraki evrede videolarınızı izleyen kullanıcılar, kanalınızı da merak edip ziyaret edebilir. Kanalınıza giren izleyiciler genel olarak göz gezdirdiklerinde acaba sayfanızdan memnun kalacak mı? İşte bu konudaki soru işaretlerini gidermek için YouTube optimizasyonu için yapılması gerekenler:YouTube sayfanızda Profil ve Kanal Resmi Kullanın

Kanalınızı ziyaret eden kullanıcıları ilk olarak profil resminiz ve kanal resminiz ile karşılamanız sizin için olumlu bir imaj yaratacaktır. Aksi durumda profil resminizi ve kanal resminizi göremeyen kullanıcıların aklında sizinle ilgili soru işaretleri oluşabilir. Çünkü bazı kullanıcılar kanalın gerçekten size ait olup olmadığı konusunda emin olmak ister. Profil ve kanal resminin olması hem bu açıdan hem de kanalın görsel çeşitliliği açısından öneme sahiptir.

Kanal Açıklamanızı Yazın

Kanalınıza ait açıklama, misyonunuzu ve içeriğinizi en iyi şekilde özetleyecek durumda olmalıdır. Çok aşırıya kaçmadan ideal uzunlukta ve açık, anlaşılır cümleler ile açıklamanızı oluşturmanız doğru olacaktır. Kanal açıklamasının boş bırakılması ya da çok uzun olması kanalın görünürlülük durumuna etki etmektedir. Ayrıca tavsiyemiz, kanal açıklamanızı ‘meta keyword’ mantığından sıyrılmış bir şekilde ve 140 ile 160 karakter uzunluğunda olacak şekilde yazmanız kanalınızı daha şık gösterecektir.

Sosyal Medya Hesaplarınıza Yer Verin

Sosyal medya hesaplarınızı kanalınızın ‘hakkında’ bölümüne eklemeniz size artı katacaktır. Hakkında bölümünde yer alan ‘özel bağlantılar’ kısmından sosyal medya hesaplarınızı kanalınıza ekleyebilirsiniz.

Video Oynatma Listeleri Oluşturun

YouTube’a yüklediğiniz videoları, benzer içeriğe ve niteliğe sahip diğer videolarınız ile gruplandırarak oynatma listesi oluşturmanız kullanıcı deneyimlerini arttıracaktır. Yapacağınız bu yöntem ile hem kullanıcılara kolaylık sağlamış olacak hem de kullanıcıların daha fazla videonuza erişmesini sağlamış olacaksınız.Videolarınız İlgi Çekici ve Güzel Olsun

Hazırlayacağınız videoların mümkün olduğunca ilgi ve dikkat çekici olmasına özen gösterin. İnsanlarda merak uyandıracak, onların dikkatini çekecek hatta izleyenlerin paylaşmasını tetikleyecek videolar hazırlamanız izlenme sayılarınızı arttıracaktır. Bu konuda neler yapılabilir sorusunun cevabını yapacağınız araştırma ve analizler ile siz belirleyebilirsiniz. Bu konuda önemli olan nokta kopya içeriklerden uzak durmak ve aynı konuya ait diğer videolardan farklı yöntemler kullanarak içerik oluşturmaktır.

Videonuzun Çözünürlüğüne Önem Verin

Görsel kalitesi her zaman kullanıcıların dikkat ettiği en önemli hususlardan biri olmuştur. Kalitesi yüksek fotoğraflar, videolar, ses dosyaları emsallerine göre tercih edilme konusunda büyük farklar yaratmaktadır. Video araması yapan kullanıcı aynı içeriğe ait biri normal diğeri yüksek çözünürlüklü iki farklı sonuçla karşılaştığında yüksek kaliteli olanı tercih etmektedir. İnternet ile ilgili bazı özel durumlar hariç kullanıcılar göz zevkine en iyi hitap edecek seçeneği tercih etmektedir. Bu yüzden videolarınızı oluştururken yüksek çözünürlük kalitesine sahip olacak şekilde oluşturmanız sizin yararınıza olacaktır.

YouTube tarafından desteklenen çözünürlük kalite değerleri ise şunlardır; 2160p (4k), 1440p (2k), 1080p, 720p, 480p, 360p, 240p ve 144p’dir.

Ayrıca video kalitesini belirleyen bir diğer kıstasta görüntünün akıcılık durumudur. Bu konuda da YouTube öncü bir platformdur. Çünkü YouTube saniyede 60 kare ile çekilmiş olan videoları oynatabilmektedir. 60 fps olarak ifade edilmekte olan bu durum, videoların daha akıcı izlenmesine olanak vermektedir.

Videonuza Özel İsim Verin

Videonuzu YouTube’a yüklerken, videonuza ait dosya ismini belirlediğiniz anahtar kelimeleri içerecek şekilde oluşturun.Yükleme Ekranındaki Alanları Dikkatli Doldurun

Videonuz hazırlandıktan sonra sistem üzerinden yükleme işlemini gerçekleştireceksiniz. Video yüklemesi yaparken karşınıza videonuz ile ilgili bilgileri girmeniz gereken alanlar çıkacaktır. Bu bölüm ‘Temel bilgiler’ ve ‘gelişmiş ayarlar’ olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Buradaki ilgili yerlerin hepsini eksiksiz, doğru ve tam olarak doldurmalısınız. Çünkü bu alanı doğru kullandığınız takdirde videonuzdan alacağınız performans olumlu yönde olacaktır. Bahsettiğimiz alana ilişkin kısımları altta yer alan görsellerimiz üzerinden inceleyebilirsiniz.Videonuza Ait Görünüm ve Paylaşım Seçeneklerini Dikkatli Seçin

YouTube’a yükleyeceğiniz videoların kimler tarafından görüntülenebileceğini belirleme olanağınız vardır. Bu konuda YouTube sizlere ‘Herkese Açık, Liste Dışı ve Özel’ olarak üç ayrı seçenek sunmaktadır. Bu seçeneklere bakacak olursak;

Herkese Açık: Videonuzun arama sonuçlarında görünür olmasını sağlayan seçenektir. Yani kullanıcı tarafından yapılan aramalarda sizin videonuzda listelenmektedir.

Liste Dışı: Bu seçeneği işaretlerseniz, videonuz arama sonuçlarında listelenmez. Sadece izleme linki bulunan kullanıcılar sizin videonuzu izleyebilir.

Özel: Bu seçeneği işaretlediğiniz takdirde, videonuzu sizden başka kimse görüntüleyemez ve izleyemez.Videoların görünürlük seçeneklerini yükleme sırasında ya da yükledikten sonra değiştirebilmeniz mümkündür.

Video görünürlük ayarlarının haricinde videonuzun başka sitelere yerleştirilmesi ya da yerleştirilmemesi konusundaki seçenekleri de ayarlayabilme şansınız vardır. Video yükleme kısmında ‘Dağıtım seçenekleri’ altında yer alan ‘Yerleştirmeye izin ver’ seçeneğini seçerseniz videonuz kullanıcılar tarafından kendi sitelerine eklenebilir. Eğer yerleştirmeye izin vermezseniz videonuz başka web sitelerde izlenemeyebilir. Video yerleştirme seçeneğinin açık olması videonuzun izlenme oranını arttırıcı bir faktördür.

Önizleme (Küçük Resim) görselinizi seçin

Videonuzu YouTube’a yüklediğiniz alanda, ‘Temel bilgiler’ sekmesinin olduğu bölümde “video küçük resimleri†alanı bulunmaktadır. Bu alan içerisine videonuzdan rast gele seçilmiş üç ayrı görsel eklenmektedir. Sizde bu üç seçenekten birini seçebilirsiniz. Buraya eklediğiniz görsel videonuzun ilk bulunduğunda görünen resimdir karesini temsil etmektedir. Eğer YouTube’da doğrulanmış hesaba sahipseniz bu alana kendinize özel bir görüntü ekleyerek, video küçük resmini bu şekilde seçebilirsiniz. Seçeceğiniz küçük resmin olabildiğince videonuz ile alakalı ve dikkat çekici olmasına önem gösterin. Çünkü kullanıcılarda oluşacak ilk izlenimler etkili olmaktadır.

Açıklayıcı Notlar ve Kartlar Oluşturma

Videonuza açıklayıcı notlar ve kartlar eklemeniz, videonuzu anahtar kelime bakımından zenginleştirmektedir. Bu notları video içerisinde istediğiniz bir zaman dilimine ekleme şansına sahipsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ekleyeceğiniz notların çok uzun olmaması ve tüm ekranı kaplamamsıdır. Bu oluşturulacak notların içerisine isterseniz çeşitli linklerde verebilirsiniz. Böylelikle başka videolarınız arasında birbirine link bağlantısı verebileceğiniz gibi, video üzerinden varsa bir diğer kanalınıza ya da web sitenize link verebilme imkanına sahip olursunuz.

Açıklayıcı notlar ve kartlar, YouTube’da video izlerken hepimizin karşılaştığı bir durumdur. İzlediğiniz video ekranında kendiliğinden ortaya çıkan ve çeşitli bilgilerin yer aldığı alanlardır. Kimi zaman ufak notlar halinde karşılaştığımız bu kutucuklar kimi zaman tam ekran şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Kendiliğinden belirli bir süre sonra kapanan bu kutucukları isterseniz kendinizde kapatabiliyorsunuz.Youtube SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO YouTube çalışması yaparken dikkat etmemiz gereken belli başlı hususlar vardır. Bu önemli kriterleri beş ana başlık altında toplamak gerekirse bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

NOT: Yazı içeriği uzun olduğundan dolayı sistem yazının tamamını kabul etmedi. Yazının devamını okumak için aşağıdaki kaynak Linkinden Ulaşabilirsiniz.

Kaynak: YouTube SEO Nasıl Yapılır
 

aksaak

Banned
16
Tepki puanı
0
teşekkürler kardeşim fazlaca faydalandım.
 

Benzer konular

Top