Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz (1 İzleyici)

• Thread starter coko
  • Başlangıç zamanı
  • Cevaplar : 0
  • Görüntülenme : 1K

coko

Üye
Katıldı
Kredi
0
Merhaba arkadaşlar bundan 3 4 ay önce bilgisayar parçaları hakkında pek bir bilgim yoktu.
Ama araştırarak kendi PC mi kendi istediğim gibi topladım ve sizlerede elimden geldiği kadar yardım etmek isterim.

Öncelikle bilgisayar toplarken parçaların birbiriyle uyumunu çok iyi araştırmak gerekir. Yoksa sisteminiz iyi olsa dahi parçalar uyumlu olmadığı için sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Örnek vermek gerekirse darboğaz denilen duruma rastlanılabilir,genellikle işlemci ve ekran kartı uyumsuzluğundan kaynaklanır. Ya işlemciniz çok iyi ekran kartınız kötüdür, ya da tam tersidir.

Birde en pahalısı en iyisini almak boşa para harcamaktan başka bir şey değildir.Öncelikle bilgisayarı ne için alacağınıza karar vermelisiniz, oyun oynamak için alıyorsanız işlemcinin en iyisini almak gereksizdir bunun yerine ekran kartını yüksek modellerde alabilirsiniz. Ya da Render programları kullanacaksanız işlemciye yüklenmeniz gerekir.

Örnek olarak GTA V sistem gereksinimlerini inceleyelim.

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2

İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 CPUs) @ 2.5GHz

RAM: 4GB

Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11)

Sabit Disk Alanı : 65GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1

İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)

RAM: 8GB

Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB

Sabit Disk Alanı: 65GB

Bu örneklere göre;
işlemcimiz ortalama 3.5 - 4.0 GHZ arası olmalıdır daha yüksek modeller pek bir şey farkettirmeyecektir.

Ekran kartı 2 GB 256 BİT ya da üstüde olabilir.

RAM olarak ileriyide düşünürsek 8 GB RAM uzun süre işimizi görecektir.

Hdd olarak 1TB almakta yarar var.
İleriyi düşünerekten bu tarz yeni oyunları oynuyorsak 1TB idealdir.

Son olarak bilgisayar bileşenlerinide sıralayalım;

Kasa: (Psu içinde olabiliyor ya da harici de alabilirsiniz)
Psu: +80 sertifikası olan psular tercih edilmelidir.
Anakart
Ekran Kartı
İşlemci
Hard Disk
Cd-Dvd sürücüsü

PC toplamak isteyen arkadaşlar yorum bırakırlarsa isteğine en uygun PC toplamak için yardım etmeye çalışacağım,iyi forumlar.

Bu konuyı kimler okuyor