PHP İle Resim Üzerine Yazı Yazma Scripti (1 İzleyici)

Katıldı
Yaşadığın yer
Elazığ
Kredi
16
“Su üzerine yazı yazılmaz…” fekat PHP sağolsun pek bi hamarat pek bi işlevsel olduğundan bize en azından resim üzerine yazı yazma imkanı sağlıyor. Bu özellik nerelerde kullanılır, ne işe yarar derseniz en çok oyun oynamak ardından istatistik raporlarını bastırmak veya değişken reklam görselleri hazırlamak için kullanılıyor. Bir çoğunuzun yabancı sitelerde rastladığına eminim, altında “Hi! I’m from ISTANBUL…” yazan ve arkadaş aradığını söyleyen güzel hanım avatarlarına. Bizler pek tabi bu tip yanıltıcı kullanımları tasvip etmiyoruz (da kimin umrunda herkesin gözünü para hırsı bürümüş, eskiden istemsiz açılan popuplar baş belasıyken şimdi paso kullanıcıyı yanıltmaya yönelik yöntemler var, kapatma tuşuna bastığınızda sizi reklamveren siteye yönlendiren öğeler gibi).

Sözü fazla uzatmadan gelelim scriptimize. Ben bu olayı pek bi seviyorum, sizlerinde işini göreceğini umuyorum.
Scripti son derece basit ve anlaşılır tuttum, daha önce denediniz veya indirdiniz mi bilmiyorum fakat bu işi nedense hep en zor yoldan halletmeye çalışıyorlar, oysa olay sanıldığından basit.

Kodlarımız aşağıdaki gibi:
PHP:
<?php 
// Örnek: resimyaz.php?text=webkurnaz 

$resim = "bg_resim.png"; // Üzerine yazılacak resmi seçiyoruz 
$font = "fonts/segoepr.ttf"; // Font dosyası ve yolunu tanımlıyoruz 
$golge = "true"; // Resme gölge eklemek istiyosanız "true" istemiyorsanız boş 

$text = $_GET['text']; 
if(empty($text)) { 
$metin = "Metin yazin!"; } 
else { 
$metin = "$text"; } 

header('Content-type: image/png'); 
$resim_yaz = imagecreatefrompng("$resim"); 

// Yazı ve gölgenin renk hex kodlarını belirliyoruz 
$gri = imagecolorallocate($resim_yaz, 170, 170, 170); 
$siyah = imagecolorallocate($resim_yaz, 0, 0, 0); 

if ($golge == "true") { 
imagettftext($resim_yaz, 16, 15, 59, 222, $gri, $font, $metin); } 
imagettftext($resim_yaz, 16, 15, 58, 221, $siyah, $font, $metin); 

imagepng($resim_yaz); 
imagedestroy($resim_yaz); 

?>
FORM
PHP:
<form action="resimyaz.php" enctype="application/x-www-form-urlencoded" method="get">
<input name="text" size="15" type="text" style="border: 1px solid #666666" onclick="this.value=''"/> 
<input type="submit" value="Resim yaz" /> 
</form>

Scripti çalıştırmak için yazdırmak istediğimiz metni “resimyaz.php?text=Yazi” şeklinde bir çağırma komutu gönderiyoruz. Ben burda Seogeo Print fontunu kullandım, siz isterseniz Türkçe karakterleri adam gibi gösteren farklı bir font kullanabilirsiniz.

Tıkla İndir

Bu konuyı kimler okuyor