Twitter Gelişmiş Arama Özellikleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? (1 İzleyici)

Tarih
12/6/16
Mesaj
36
Kredi
0
Twitter Gelişmiş Arama Özellikleri

Twitter kullanıma başlandığı ilk günden bu yana popülerliğini sürekli arttıran ve kullanıcı sayısı sürekli artış gösteren bir sosyal medya platformudur. Hızlı bir içerik akışına sahip olan Twitter etkileşimi yüksek ve gündemi belirleyen gücüyle önemli bir sosyal medya ağıdır. Her gün dünya genelinde 500 milyondan fazla içerik paylaşılan Twitter, gündemi en hızlı değişen ortamların başında gelmektedir. Etki gücü son derece yüksek olan bu sosyal ağda kimin ne konuştuğunu ve ne hakkında tweetlediğini takip etmek çokta kolay olmamaktadır. Ancak Twitter gelişmiş arama özelliği sayesinde farklı metotlarla, istenilen filtrelemeler yapılarak anlık ya da geçmişe dönük olarak atılan tweetler listelenebilmektedir. Özellikle sosyal medya danışmanlığı konusunda bu özel arama yöntemlerinin etraflıca bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede özellikle firmalar, markalar, kurum ve kuruluşlar kendileri ile atılan tweetler hakkında bilgiler toplayıp, raporlayabilmektedir. Peki, son derece önemli bir özellik olan Twitter gelişmiş arama sorguları nedir ve nasıl kullanılır?

twitter-gelismis-arama-ozellikleri.jpg


Twitter Gelişmiş Arama

Twitter gelişmiş arama, arama sonuçlarını belirli tarih aralıkları, kişiler, yerler, kelimeler ve daha fazla seçeneğe göre kişiselleştirmenizi sağlayan bir özelliktir. Bu özellik Twitter üzerinde belirli tweetleri bulmayı kolaylaştırmaktadır. Bu sorgulamaları yapmak için Twitter’ın gelişmiş arama sayfasından faydalanabileceğiniz gibi ana sayfada yer alan arama çubuğunu da kullanabilirsiniz. Gelişmiş arama sayfası üzerinde yer alan tabloda ilgili alanlara arama yapmak istediğiniz bilgileri girerek, ulaşmak istediğiniz tweetleri listeleyebilirsiniz. Bir başka alternatif ise Twitter arama çubuğuna istenilen bilgilere ulaşmak için gerekli anahtar kelimeyi arama fonksiyonunu yazdığınız takdirde hedeflenen tweetlere ulaşabilirsiniz. Örnek anahtar kelimemiz “Kaliteli Marka”, kullanıcı adımız ise @kalitelimarka olsun. Şimdi arama çubuğu üzerinden gerçekleştirilecek sorgulamaları nasıl yapacağınıza dair ipuçlarını sırasıyla yazının devamında okuyabilirsiniz.

Kelime Bazlı Gelişmiş Aramalar

Kendinize filtreleme yapmak istediğiniz bir anahtar kelime belirleyerek, ilgili anahtar kelimeye dair atılmış olan tweetleri rahatlıkla listeleyebilirsiniz. Kelime üzerinden yapılacak arama sorgularında farklı yöntemleri deneme şansınız vardır. Kelime bazlı aramalarda kullanabileceğimiz yöntemler ise şunlardır:

Atılan tweet içerisinde hem kaliteli hem de marka kelimesi bulunan tweetlere erişebilmek için arama alanına; kaliteli marka yazarak aratmalısınız.

Kaliteli marka kelimesinin birebir aynı şekilde kullanıldığı tweetlere erişebilmek için ise arama alanına tırnak içerisinde; “kaliteli marka” yazarak aratılması gerekmektedir.

Atılan tweet içerisinde kaliteli, marka ya da her iki kelimeyi bulunduran tweetlere erişebilmek için ise arama alanına; kaliteli OR marka yazılması gerekmektedir.

Belirlenen anahtar kelimelerden sadece birisinin hangi tweetler içerisinde geçtiğini görebilmek için arama alanına; kaliteli –marka yazmanız gerekecektir. Böylelikle içerisinde kaliteli kelimesi bulunan ancak marka kelimesi bulunmayan tweetlere ulaşmış olacaksınız.

Belirlediğiniz anahtar kelimenin hashtag olarak kullanıldığı tweetlere ulaşabilmek için ise arama alanına; #kalitelimarka yazmanız yeterli olacaktır. Bu sayede bu anahtar kelimeyi tweeti içerisinde hashtag olarak kullanmış tüm tweetlere ulaşabileceksiniz.

Kişi Bazlı Gelişmiş Aramalar

Twitter’da kullanıcıların attığı tweetleri sorgulamak, bir kullanıcıya atılan tweeti sorgulamak ya da bir kullanıcı adının geçtiği tweetleri bulmakta mümkündür. Böylelikle hedeflenen kişi sonuçlarına kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Kullanıcı odaklı arama sorgusu yaparken kullanılabilecek yöntemler ise şunlardır;

Bir kullanıcıya ait paylaşılan tweetlere ulaşmak için arama alanına; from:kalitelimarka yazmanız gerekmektedir. Böylelikle from kelimesinden sonra yazdığınız kullanıcı adına sahip olan hesaptan atılan tweetleri kolayca listeleyebilirsiniz.

Bir Twitter kullanıcısına gönderilen tweetleri listelemek için ise arama alanına; kime:kalitelimarka yazarak ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Böylece ilgili kullanıcıya atılmış olan tweetleri listeleyebilirsiniz.

Atılan bir tweet içerisinde bir kullanıcı adından bahsedilen tweetlere ulaşabilmek için arama alanına; @kalitelimarka şeklinde yazmanız gerekmektedir. Böylelikle bu hesaptan bahseden tweetlere erişebilirsiniz.

Yer Odaklı Gelişmiş Aramalar

Belirli bir coğrafi lokasyondan ilgili anahtar kelime kullanılarak atılan tweetleri de tespit edebilmek mümkündür. Böylelikle özellikle reklam çalışması yürütenlerin, strateji belirlemelerinde de bir kolaylık olacaktır. Şimdi yer bazlı arama sorgusu gerçekleştirmek için kullanılan öncüllerin neler olduğuna bakalım.

Örneğin, İstanbul yakınlarında bulunan kullanıcılar tarafından anahtar kelimeniz ile ilgili atılan tweetleri görebilmek için arama alanına; “kaliteli marka” near:İstanbul yazmanız gerekmektedir.

Yine lokasyon olarak İstanbul örneğinden devam edecek olursak; İstanbul’un 50 km civarında atılmış olan tweetlere erişebilmek için arama alanına; near:İstanbul within:50km yazmanız yeterli olacaktır.

twitter-gelismis-arama-ozellikleri-nelerdir-sanalyonetmen.jpg


Tarihe Göre Gelişmiş Aramalar

Tarihe göre tweet arama sorgusu gerçekleştirecek olan kullanıcılar belirledikleri bir tarihten önce ilgili anahtar kelime kullanılarak atılan tweetleri görüntüleyebilmektedirler. Bununla birlikte belirli bir tarihten bu yana atılmış olan tweetleri de görüntüleme şansımız vardır. Böylelikle yürütülen bir reklam kampanyasının ya da bir etkinliğin nasıl bir etkileşim aldığını ya da zaman içerisinde o anahtar kelime ile ilgili nasıl tweetler atıldığını öğrenebiliriz. Zamana göre tweet araması yapmak için kullanılabilecek sorgulama yöntemleri şunlardır:

Belirlediğiniz bir tarihten bu yana kadar geçen sürede atılan tweetleri listelemek için arama alanına; kaliteli marka since:2016-12-25 yazmanız gerekecektir. Böylelikle 12 Aralık 2016 tarihinden bugüne kadar geçen sürede kaliteli marka anahtar kelimesi kullanılarak atılan twwetlere ulaşabilirsiniz.

İçerisinde anahtar kelimenizin geçtiği ve belirlediğiniz bir tarihten öncesine ait atılan tweetlere erişmek için arama alanına; kaliteli marka until:2016-12-25 yazarak aratabilirsiniz. Böylelikle 25 Aralık 2016 tarihinden önce ilgili anahtar kelime kullanılarak atılan tweetleri görebileceksiniz.

Diğer Gelişmiş Aramalar

Twitter’da yukarıda bahsedilen aramalar haricinde bazı özel aramalarda yapılabilmektedir. Bu özel aramalarla anahtar kelimenizin içinde geçtiği olumlu tweetleri, olumsuz tweetleri, soru işareti barındıran tweetleri ve benzeri farklı aramalar gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bu arama sorgularının neler olduğuna bir bakalım.

Atılan bir tweet içerisinde sahip olduğunuz anahtar kelimelerden birisinin geçtiği diğerinin olmadığı olumlu tweetleri görebilmek için arama alanına; kaliteli –marka : ) yazmanız gerekmektedir. Örnek üzerinden gidecek olursak bu sorgulamayı yaptığınız zaman içerisinde kaliteli kelimesi geçen, marka kelimesi olmayan olumlu tweetleri listeleyeceksiniz.

İçerisinde anahtar kelimenizin tam olarak geçtiği ancak olumsuzluk veya üzgünlük ifaden eden tweetlere ulaşabilmek için arama alanına; kaliteli marka : ( yazmanız gerekmektedir. Böylelikle olumsuz yönde atılan tweetleri listeleyebileceksiniz.

Atılan herhangi bir tweet içerisinde anahtar kelimeniz ile birlikte soru işareti barındıran tweetlere ulaşmak için ise arama alanına; kaliteli marka ? yazmanız yeterli olacaktır. Böylelikle soru anlamı içeren ve soru işareti koyulmuş olan tweetlere ulaşabileceksiniz.

Kullanıcıların attıkları tweet içerisinde anahtar kelimeniz ile birlikte link barındıran tweetlere erişebilmek için ise arama alanına; kaliteli marka filter:link şeklinde yazıp, aratmanız gerekmektedir.

Twitter Feed ile gönderilmiş olan ve içerisinde sizin anahtar kelimenizin bulunduğu tweetleri listelemek için arama alanına; kaliteli marka source:twitterfeed şeklinde yazarak aratabilirsiniz.

Dil bazında gönderilmiş olunan ve içerisinde ilgili anahtar kelimeyi barındıran tweetlere ulaşmak için arama alanına; kaliteli marka lang:TR şeklinde yazarak aramalar yapabilirsiniz. Böylelikle anahtar kelimeyi barındıran, Türkçe dilinde gönderilmiş olunan tweetleri listeleme şansınız olacaktır.

Kaynak: Twitter Gelişmiş Arama Özellikleri
 

Bu konuyı kimler okuyor

Benzer konular

Top