Öneri Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8'de DNS ayarını değiştirmek (1 İzleyici)

Derdogever

Üye
Mesajlar
36
Tepki puanı
1
Yaş
23
Yaşadığın yer
Türkiye
Bilgisayarınızdaki DNS Sunucusu bilgisini değiştirmek için öncelikle kullandığınız Windows sürümüne (XP, Vista, 7, 8) uygun olarak aşağıdaki seçeneklerden bir tanesini seçip adım adım aynı işlemleri uygulamalısınız.

Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8'de DNS ayarını değiştirmek

1) Başlat
menüsünden Denetim Masası'na girin, Ağ ve İnternet başlığı altındaki görevlerden Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle'yi tıklayın.


2) Sol taraftaki menüden Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin yazısına tıklayın.


3) Yerel Ağ Bağlantısı üzerinde (Eğer kablosuz (wireless) olarak bağlanıyorsanız Kablosuz Ağ Bağlantısı) sağ tıklayıp ardından Özellikler seçeneğine tıklayın.


4) Açılan yeni pencerede Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) 'ü çift tıklayın. Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) Özellikleri başlıklı pencerenin alt bölümüde yer alan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini tıklayın ve ardından boş alanlara kullanmak istediğiniz DNS sunucusunun IP adreslerini girin.

Tüm pencerelerden Tamam'ı tıklayarak çıkın. Artık yeni DNS ayarlarınızla internette gezebilirsiniz.
Windows 2000 ve Windows XP'de DNS ayarını değiştirmek

1) Başlat>Ayarlar>Denetim Masası'nı tıklayın, açılan pencere Ağ Bağlantıları simgesini bulun ve çift tıklayın. Açılan sayfada Yerel Ağ Bağlantısı üzerinde sağ tıklayın ve listeden Özellikler'i tıklayın.


2) Özellikler açıldığında ortadaki kaydırma çubuğunu kullanarak listenin en altına inin ve Internet İletişim Kuralları (TCP/IP) seçeneğini çift tıklayın.


3) Açılan bu pencerede Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini seçtikten sonra kullanmak istediğiniz DNS sunucu IP adreslerini yazın, bu işlemin ardından tüm açılan pencereleri Tamam'ı tıklayarak kapatın. Bilgisayarınız, girdiğiniz web sayfalarının IP adreslerini artık yeni DNS sunucularınızdan öğrenecek.
 

Benzer konular

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Top