Google Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır? (1 İzleyici)

Katıldı
Mesajlar
36
Kredi
0
Google Adwords Kalite Puanı

E-ticaret firmaları Google Adwords reklam kampanyaları ile kullanıcılara ulaşmayı hedeflemektedir. Ücretli reklam hizmeti konusunda dikkat edilmesi gereken ve unutulmaması gereken bazı durumlar vardır. Google Adwords reklam hizmeti kullanıyor olmanız veya reklam bütçenizin yüksek olması arama sonuç sayfalarında ilk sırada yer almanız için tek başına yeterli bir durum değildir. Çünkü Google, hazırlanan reklam kampanyalarını sadece bütçelerine göre değil, bazı kalite kriterlerini de dikkate alarak sıralar. O zaman, kalite puanının ne olduğuna ve kalite puanını etkileyen faktörlerin neler olduğuna bir göz atalım.

Google Adwords Kalite Puanı Nedir?

Google Adwords kalite puanı; reklam kampanyanız, seçtiğiniz anahtar kelimeleriniz ve açılış sayfanızın kalitesine yönelik hesaplanan bir tahmindir. Kalite puanları 1-10 arası bir ölçek kullanılarak belirlenir. Reklam sıralamasına doğrudan etki eden iki parametre vardır. Bunlar tıklama başına maliyet ve kalite puanıdır. Google tarafından bunun formülleştirilmiş hali ise; ‘Reklam sıralaması = Maksimum TBM x Kalite puanı’ şeklindedir. Reklamınızın kalite puanı ne kadar yüksekse, tıklama başına ödenecek tutar o kadar düşecektir. Bu da demek oluyor ki, Google için kaliteli reklam, sizin için ucuz bütçeli reklamdır. Kalitesi yüksek reklamlar, reklam maliyetlerinin düşmesini ve daha iyi reklam konumları elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Google Adwords Kalite Puanını Etkileyen Kriterler Nelerdir?

Google, hesabınızdaki tüm anahtar kelimeler için 1 ile 10 arasında tahmini bir kalite puanı ölçeklendirmektedir. Bu, anahtar kelimelerin eşleştiği reklam ve açılış sayfalarının kalitesine ilişkin belirlenen bir tahmindir. Bu tahmini kalite puanları temel olarak; beklenen tıklanma oranı, reklam alaka düzeyi, açılış sayfası deneyimine göre hesaplanmaktadır. Genel olarak Google Adwords kalite puanını etkileyen faktörler ise şunlardır:

Reklamın Beklenen Tıklanma Oranı

Google tarafından, oluşturulan reklam kampanyasının, belirlenen anahtar kelimeler ile ne derece eşleşme sağlayacağı ve buna bağlı olarak ne kadar tıklama alacağı hesaplanır. Bunun üzerinden bir değerlendirme yapılır. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin reklam konumuna bağlı olarak geçmişteki performansları da bu değerlendirmede göz önünde bulundurulur. Sisteme girdiğiniz reklam metinleri ile belirlediğiniz anahtar kelimelerin uyuşması önemlidir. Çünkü Google’ın tıklama oranını hesaplarken belirlediği tablo ile sizin oluşturduğunuz tablonun uyuşması gerekmektedir. Aksi takdirde reklamlarınızın beklenen tıklama oranları düşük olacaktır.

Reklamın beklenen tıklama oranı puanını yüksek tutmak için bazı hususlara dikkat etmeniz, size fayda sağlayacaktır. Bu konuda sizlere yardımcı olacak birkaç tavsiye;

• Kullanmayı düşündüğünüz anahtar kelimeler için önceden aramalar yapın. Örnek reklam metinlerini bulun ve inceleyin. Bu reklam metinlerinde anahtar kelimelerin ne şekilde kullanıldığını tahlil ederek, kendi reklam kampanyalarınızı oluşturun.
• Verdiğiniz reklam kampanyasında kullandığınız anahtar kelimelerin reklam metninin içinde ve sitenizdeki metinlerde yer almasına özen gösterin.
• Adwords reklamınızda görünecek olan URL uzantısını belirlerken; URL içerisinde anahtar kelimenizi veya anlamsal olarak ona en yakın kelimeleri geçirmeye dikkat edin.
• Oluşturacağınız reklam metinlerini, hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde hazırlayın. “Hemen incele†ve “satın al†ve benzeri şekillerde harekete geçirici özellikte olmasına dikkat edin.

Reklam Alaka Düzeyi

Reklam alaka düzeyi, kalite puanı belirlenirken en kolay optimize edilenidir. Reklam metinlerinizin, ziyaretçiler tarafından yapılan aramalarda kullanılan anahtar kelimeler ile ne kadar alakalı olduğu değerlendirilmektedir. Reklam alaka düzeyi kriterinden yüksek puan alabilmek için kullanacağınız anahtar kelimelerin önceden araştırmasını ve tahlilini iyi yapın. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri, Google anahtar kelime bulucu üzerinden sorgulatın. Daha önceden bu anahtar kelimeler ile yapılmış sorgulamalara göz gezdirin ve reklam metinlerinizi oluştururken önceki sorgulamaları dikkate alın. Ayrıca kampanyanızda kullanacağınız anahtar kelimeleri Google üzerinden aratırken, karşınıza çıkan diğer sorgulamaları reklam metninizde kullanmanız yararlı olabilir.

Açılış Sayfası Deneyimi

Açılış sayfası kalitesi kısmında, reklamınıza tıklayan kullanıcının açılan web sayfası içerisindeki davranışları değerlendirilir. Burada; sayfanın açılma hızı, sayfanın kolay gezilebiliyor olması, açılan sayfanın anahtar kelime ile alaka düzeyi ve sayfanızın şeffaflığı gibi kriterler üzerinden değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu kriterlere göre de Google tarafından, kalite puanı verilmektedir. Burada göz önünde bulundurmanız gereken bazı ayrıntılar vardır. Örneğin, açılış sayfanızda yer alan içeriğin özgün olmasına özen gösterin. Açılış sayfanızı sade, gözü yormayacak, gezinmeyi zorlaştırmayacak şekilde düzenleyin. Reklam metninizde kullandığınız anahtar kelimelerin, açılış sayfasında sıkça kullanılmış olmasına dikkat edin.

Google Adwords reklam kampanyalarının kalite puanları hesaplanırken genel olarak yukarıda bahsedilen bu üç hususa dikkat edilmektedir. Bunlar haricinde kalite puanına etki eden diğer kriterleri de birkaç cümle ile özetlemek faydalı olacaktır.

Kalite puanına etki eden diğer faktörler;

Görülen URL’nizin Geçmiş Tıklama Oranı: Daha önceden vermiş olduğunuz Google Adwords reklamlarınız ve bu reklamların tıklama oranları sizin kalite puanınızı etkileyecek bir kriterdir.

Coğrafi Performans: Hesabınızın, hedeflediğiniz bölgedeki başarısı kalite puanınıza azda olsa etkisi olan bir kriterdir.

Hedeflenmiş Cihazlar: Reklamlarınız, her cihaz türü için ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Yani reklamınızın, masaüstü/dizüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tabletler gibi farklı cihaz türlerinde gösterdiği performanslar üzerinden farklı kalite puanları almaktadır.

Burada unutmamanız gereken, her cihaz türü için kalite puanının farklı hesaplanıyor olmasıdır. Yani masaüstü bilgisayarda yakaladığınız yüksek tıklanma oranı ve yüksek kalite puanı mobil cihaz reklamlarını etkilememektedir.

Anahtar-Kelime-E%C5%9Feleme-Se%C3%A7enekleri-300x225.jpg


Peki, Kalite Puanı Neden Yüksek Olmalı?

Tıklama başına düşen maliyetinizin düşmesi için kalite puanınızın yükselmesi gerekmektedir.

Kalite puanınız yükseldikçe de vereceğiniz tekliflerde daha iyi bir sıralama elde edersiniz.
Eğer kalite puanı reklam sıralamalarına etki etmemiş olsaydı, yüksek ücret teklifi veren firmaların reklamları hep üst sıralarda yer alırdı. Bu da içeriği uygun olsun ya da olmasın yüksek teklif veren firmaların reklamlarının hep üst sıralarda yer alması anlamına gelirdi. Doğal olarak bu durum kullanıcıların pek hoşuna gitmezdi.

Google Adwords Kalite Puanı Nasıl Kontrol Edilir?

Genel kalite puanınızı iki farklı şekilde görebilirsiniz. Birinci yol, Google Adwords hesabınızın anahtar kelimeler sekmesinden kontrol etmektir. İkinci yol ise, kalite puanı sütununu etkinleştirmektir. Şimdi sırasıyla bu işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğine bir göz atalım.

Kalite-Puan%C4%B1-Nas%C4%B1l-Gorulur--571x428.jpg


Anahtar Kelimeler Sekmesinden Kalite Puanını Kontrol Etmek

İlk olarak Google Adwords hesabınızdan ‘Kampanyalar’ sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Ardından ‘anahtar kelimeler’ sekmesini seçeceksiniz. Bu aşamadan sonra bir anahtar kelimeye ait kalite puanını öğrenmek için, ilgili anahtar kelimenin durum bilgisinin yanındaki beyaz butona tıklamalısınız. Böylelikle; beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimine ait derecelendirmeleri görebileceksiniz.

Kalite Puanı Sütununu Etkin Hale Getirerek Kalite Puanını Kontrol Etmek

Öncelikle, Google Adwords hesabınızdan ‘kampanyalar’ kısmına tıklamalısınız. Ardından ‘anahtar kelimeler’ sekmesini seçeceksiniz. Daha sonra açılan istatistik tablosundan ‘kalite puanı’ sütununu bulun ve tıklayarak kalite puanı sütununu ekleyin. Ardından ‘kaydet’ butonuna tıklayın. Eğer tablonuzda bu sütunla ilgili olan alanı bulamıyorsanız sırasıyla şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz: İstatistik tablosu araç çubuğunda yer alan ‘sütunlar’ sekmesine tıklayın ve ‘sütunları değiştir’ butonunu seçin. Ardından ‘özellikler’ sekmesini seçerek açılan sekmede ‘kalite puanı’nın yanındaki ‘ekle’ seçeneğine tıklayın ve son olarak ‘kaydet’ butonuna basın.

Sonuç olarak; kalite puanı hesaplama skalasında 1 en düşük, 10 ise en yüksek kalite puanını temsil etmektedir. Her anahtar kelime 1’den, 10’a kadar bir kalite puanı almaktadır. Burada kalite puanlarının, reklamlarınızın kalitesini anlamak adına genel bir fikir verdiğini unutmayınız. Bu yüzden Google Adwords kampanyalarına ait reklam Kalite Puanlarınızı yüksek tutmak için, yukarıdaki tavsiyelere uymanız ve reklam metinleriniz ile anahtar kelimelerinizin eşleşmesine dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Unutulmaması gereken bir başka durum ise; Google Adwords tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimine ilişkin gerçek zamanlı ölçümleri hesaplamaktadır. Yani reklamlarınızın arama sonuç sayfasında gösterilip gösterilmeyeceği veya sayfanın neresinde gösterileceğini belirleyen faktör, hesabınızda görülen Kalite Puanı tahminleri değil, açık arttırma anındaki ‘Reklam Sıralaması’dır. Kalite puanı tahminleri, reklam kampanyalarının açık artırmadaki genel performansına yönelik tahmin verir ve Reklam Sıralamasını belirlemek için açık artırma esnasında kullanılmaz.
 

Bu konuyı kimler okuyor

Benzer konular

Top